להפריט הפקולטות למינהל עסקים

עודכן ב- 03:41 18/07/2007

פרופ' צבי פירן טוען כי הבעיה המרכזית היא פערים אדירים בין שכר מרצה בחו"ל לשכר עמיתו במוסדות האקדמאים הישראלים

מאת מירב ארלוזורוב

סוגרים עסק

פרופ' צבי פירן, דיקן בית הספר למינהל עסקים באוניברסיטה העברית, קורא להפריט את בתי הספר למינהל עסקים באוניברסיטאות. פירן כתב את הדברים במכתב ששלח לשרת החינוך יולי תמיר, בתגובה לדו"ח שהתריע על הידרדרות קשה של בתי הספר למינהל עסקים בישראל.

את הדו"ח הזמינה המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג), והוא נערך בידי שורה של מומחים מאוניברסיטאות בעולם שבדקו את מצבם של בתי הספר למינהל עסקים בישראל. הדו"ח העלה תמונה עגומה של נטישה של הסגל האקדמי, הידרדרות ברמת ההוראה ורמת המחקר, נטישה של סטודנטים טובים וחוסר יכולת של בתי הספר למינהל עסקים בישראל להתחרות מול מקביליהם בעולם.

הדו"ח העלה שורה של המלצות, בהם להגדיל את התקציבים הממשלתיים לבתי הספר למינהל עסקים באוניברסיטאות, לעבור ללמד באנגלית, להקים תוכנית אחת ללימודי דוקטורט משותפת לכל האוניברסיטאות וכן לטפח את המכללות הפרטיות, שיחליפו את האוניברסיטאות בכל הקשור להוראה הבסיסית של מינהל עסקים (להבדיל מההוראה לצורכי מחקר).

בשל המלצות אלה, שלח פרופ' פירן מכתב לשרת החינוך ובו ביקש פגישה דחופה כדי לדון בממצאי הדו"ח. לדברי פירן, הדו"ח החמיץ את נקודת התורפה העיקרית ממנה סובלים בתי הספר למינהל עסקים - פערי השכר האדירים המוצעים למרצים בישראל ובעולם. לדבריו, השכר למרצה בחו"ל מגיע עד ל-200 אלף דולר בשנה, לעומת 150 אלף שקל שניתן לשלם למרצים בכירים בישראל.

"עם כל הציונות, אנשים לא חוזרים ארצה עם פער כזה", כתב פירן. לדבריו, ההתמודדות עם בעיית פערי השכר חייבת להיעשות בדרך של שינוי מבנה השכר באוניברסיטאות בישראל, או "הפרטת בתי הספר הציבוריים למינהל עסקים, כך שיוכלו להתמודד באופן עצמאי עם הבעיה".

פירן דוחה גם את המלצת הדו"ח לשלוח סטודנטים מצטיינים ללמוד בחו"ל עם מלגות מישראל. לדבריו, הדבר נעשה כבר היום, ובמרבית המקרים החוקרים מעדיפים להחזיר את המלגה, ולהישאר בחו"ל.

הוא מציין כי בעיית בריחת המוחות בתחום החריפה לרמה כזו שלא רק הפרופסורים נוטשים, אלא גם הסטודנטים. לדבריו, סטודנטים מצטיינים עוברים ללמוד בחו"ל, בעלות של מאה אלף דולר ויותר לתואר. הם מממנים את העלות הגבוהה באמצעות הלוואות, דבר שכובל אותם להישאר אחר כך בחו"ל - כדי לעבוד ולממן את החזר ההלוואות. "כך אנו יוצרים במו ידינו בריחת מוחות, גם ברמה של טובי הסטודנטים", כותב פירן.

לדבריו, "הדרך היחידה להציל את בתי הספר הציבוריים למינהל עסקים היא למצוא דרך לשינוי מבנה השכר. חובה לעשות שינוי זה עכשיו, כיוון שאנחנו בדקה ה-90. תוך זמן קצר נעמוד בפני שוקת שבורה".

כל הזכויות שמורות ,"הארץ" ©

העתיד שלך מתחיל כאן!

השאר פרטים לקביעת פגישת ייעוץ חינם