נושכים את השפה

שפה היא הנכס החשוב ביותר שאנחנו רוכשים. היכן לומדים? מה הקורס הרצוי? וכמה זה עולה?

הראלה סטוצקי-באר

20/6/2006 9:30

עברית שפה יפה? אין ספק, אבל כדי לעשות עסקים, לטייל בעולם, לצ'וטט באינטרנט או סתם כדי להבין מה נאמר בטלנובלות לטיניות, צריך לשלוט בלשונות נוספות.

הישראלים - כך עולה עולה מנתוני CIA מקבוצת גאון שוקי הון, שהתפרסמו לאחרונה ב-nrg - מוציאים כמיליארד שקל בשנה על לימוד שפות זרות.

כצפוי, אנגלית היא השפה הפופולרית ביותר בקרב לומדי השפות הזרות בישראל, וכ-80% מהם לומדים אותה במסגרת קורסים פרטיים. במרחק ניכר אחריה נמצאת הספרדית (10%), ואחריהן הצרפתית, הערבית,האיטלקית והסינית. עוד עולה מהסקירה, כי בישראל פועלים כ-60 קורסים שונים ללימודי אנגלית ברמות שונות ולמטרות שונות, וכי כ-75% מהמבקשים לשפר את האנגלית הם בני 30 ומעלה.

אך לימוד אנגלית הוא עסק יקר. טווח המחירים רחב ונע בין 1,800 שקל ועד 5,000 שקל בהתאם למשך הקורס (שנע בין חודש לחצי שנה) ולמספר התלמידים בכיתה. מתברר גם כי אף שבתי הספר ללימודי שפות מוציאים סכומים גבוהים מאוד על פרסום מדי שנה, כ-40% מן התלמידים מגיעים בהמלצת חבר שלמד.

עוד 6 דברים שצריך לדעת לפני שבוחרים קורס:

 • אספו מידע על הקורסים; על המורים; על היחס המספרי בין המורים לבין התלמידים; על המשוב במהלך הקורס; ומה קורה אם צצה בעיה במהלך קורס.
 • ודאו שקבוצות הלימוד הומוגניות ושאין פערי רמות משמעותיים בקבוצה שלכם.
 • האם השעות גמישות ויכולות להשתלב בסדר יומכם.
 • בדקו אם השיטה מבטיחה לימודים מעניינים, מגוונים ומהנים.
 • כדאי להגדיר מה בדיוק אתם רוצים לשפר - דיבור, כתיבה או קריאה. והאם יש תחום מסוים - משפטי, עסקים, מחשבים וכדומה.
 • בדקו מה קורה אם בסיום הקורס אינכם מרוצים מרמת ההתקדמות שלכם.

איפה לומדים?

 • Wall Street - בית-הספר לאנגלית, מציע 5 סוגי קורסים: ABC - קורס מקדים, המיועד לאנשים שאין להם כל ידע באנגלית; EOL - קורס אנגלית כללית לשיפור מיומנויות דיבור, קריאה וכתיבה במגוון נושאים; ESP - אנגלית עסקית למטרות ספיצפיות, כגון ניהול, שיווק, מכירות וכספים; Premier- העמקת בקיאות בשפה והעשרתה לשולטים בה ברמה גבוהה,ו-Intensive - קורס מרוכז לצורך רענון ממוקד לתלמיד בעל מטרה ספציפית וזמן מוגבל.

יש 17 רמות לימוד באנגלית כללית ו-6 רמות באנגלית עסקית. כל רמה מורכבת מ-4 יחידות לימוד. הלימודים בכל יחידת לימוד נמשכים כשבועיים וחצי וכוללים תרגול במחשב ובחוברת, השתתפות במועדון חברתי ושיעור בהשתתפות 3 תלמידים נוספים. הרישום ללימודים הוא לפחות לשתי רמות לימוד, ומחיר קורס של שתי רמות הנמשך 96 שעות הוא 4,500 שקל . אם תלמיד עמד בכל ההתחייבויות ולא הגיע לרמה הרצויה, מוצע לו קורס חוזר או שכספו מוחזר.

 • ברליץ, בית-הספר ללימודי שפות, מקיים 4 סוגי קורסים: קורס אישי - תלמיד מול מורה; קורס חצי פרטי - קבוצה של 3-2 משתתפים באותה רמה ועם אותה מטרה, הכולל 2 מפגשים בשבוע במשך חודשיים, קורס קבוצתי- 7-4 משתתפים באותה רמה ועם אותה מטרה, הכולל 2 מפגשים בשבוע במשך חודשיים וחצי וקורס באנגלית עסקית.

כל השיעורים מועברים עלידי מורים בשר ודם ולא על-ידי "מורה-מחשב". בהרשמה מראש לשני קורסים מקבלים את הקורס השני בחצי מחיר, ולפיכך המחיר בפועל לכל קורס הוא 3,367 שקל . תלמיד שעמד בהתחייבויותיו ולא הגיע לתוצאות, מקבל את האפשרות לקורס חוזר.

 • דיאלוג - במרכז ללימודי תעודה של האוניברסיטה הפתוחה מציעים קורס אנגלית מדוברת וקורס אנגלית עסקית, המתאימים למתחילים, לבעלי ידע בינוני ולמתקדמים במגוון של 16 רמות. הלימודים מתקיימים בקבוצות של 8-5 סטודנטים או של 16-8 סטודנטים . קורס סמסטריאלי של 60 שעות עולה 2,890 שקל , ומי שממשיך לקורס נוסף משלם עבורו 2,600 שקל .

לדברי אלדד ברקוביץ', מנהל המרכז, המטרה שהסטודנט מציב תמיד מושגת, וכל תלמיד שלומד ומשקיע, מתקדם בהצלחה.

 • המועצה הבריטית מטעם הקונסוליה הבריטית מציעה מגוון קורסים קורס במיומנויות תקשורת למתחילים עד מתקדמים, השם דגש על רהיטות, על תקשורת מדויקת ועל הבנת אנגלית מדוברת. כמו כן מוצעים קורסים באנגלית עסקית. משך כל קורס כזה 36 שעות לימוד, ומחירו 2,250 שקל . בנוסף לכך, יש קורס הכנה למבחן IELTS, הנמשך 6 שבועות ועולה 1,800 שקל, קורסים לילדים ונוער, שעלותם 1,300 שקל, וקורסי קיץ אינטנסיביים במיומנויות תקשורת במחיר 1,500 שקל (לילדים ונוער ב-870 שקל ).

הקורסים נערכים במסגרת קבוצות לימוד, שכל אחת מונה עד 14 תלמידים ובנויה על-פי סיווג לרמות. לדברי סקוט טלמון, אחראי תקשורת ושיווק, בית-הספר מקיים מנגנון רציף של היזון חוזר עם התלמידים, ולכן המורים תמיד מודעים לרמה ומשיגים התקדמות בחומר.

 • ביה"ס האמריקאי ללימודי אנגלית מציע קורס אנגלית כללית לפיתוח מיומנויות קריאה, כתיבה ודיבור, האורך 3 חודשים, כולל 8-4 תלמידים בקבוצה ועולה 3,980-2,490 שקל; קורס באנגלית משפטית, האורך 3 חודשים, כולל 8-4 תלמידים בקבוצה ועלותו 3,980 שקל; קורס אמי"ר המכין למבחן נמשך חודשיים, כולל 15 תלמידים בקבוצה ומחירו 2,490 שקל; קורס הכנה למבחני קבלה ללימודים בחו"ל- IELTS ,Gre ,Toefl ו-SAT - כולל עד 15 תלמידים, ומחירו 4,580-2,490 שקל, וקורס אנגלית לחברות, המותאם לצורכי הארגון.

פרט להכנה לבחינות שבהן תלמיד שלא השיג את הציון המבוקש זכאי לקורס נוסף חינם, בכל שאר הקורסים זכאי התלמיד לקורס נוסף בחצי מחיר.

העתיד שלך מתחיל כאן!

השאר פרטים לקביעת פגישת ייעוץ חינם