יודע או חושב שיודע?

עודכן ב- 04:36 08/05/2007

מיומנו של מנהל שיצא לגייס השקעה בארה"ב, וגילה שהוא לא יודע אנגלית

"הייתי איש עסקים צעיר ויהיר" מספר ר', איש היי-טק. "ימי הבועה היו בעיצומם וכל מהנדס הקים לעצמו סטארט-אפ. גם אני הייתי בטוח שעם הכישרון והמוצרים הטכנולוגיים שבידיי אני הולך לעשות את המכה.

"כמו כולם ביקשתי את אמונו של המדען הראשי ורדפתי אחרי משקיעים. אחת לאחת פגשתי את כל קרנות ההון-סיכון. את המצגת המושקעת שמפארת את החברה יכולתי לדקלם גם אם היו מעירים אותי באמצע הלילה עם דלי מים קרים על הראש.

"החודשים חלפו, הצורך במשקיע נעשה דחוף. לשמחתי הביעה אחת הקרנות עניין אמיתי. התנאי הבסיסי שלהם היה מפגש עם השותפים שיושבים בארצות הברית. כשקיבלתי את כרטיס הטיסה והתיישבתי (על חשבונם!) במחלקת העסקים בדרך לניו יורק לא האמנתי למזלי הטוב. הייתי משוכנע שהנה זה הגיע. שאני צולח אותם בלי בעיה. הרי את כל השאלות נשאלתי כבר עשרות פעמים, התשובות היו לי בכיס, ובלב פיעמה התחושה הברורה שאותי אף אחד לא יכול להפתיע.

"רק דבר אחד שכחתי: בארצות הברית יושבים אנשי עסקים אמריקאיים וכמה שזה נשמע בנאלי - גם מי שהוציא עשר בבגרות, למד שני תארים בטכניון וכבר מנהל חברה שמגלגלת כמה מיליונים - צריך להכיר את הקהל ובעיקר את שפתו.

כמו ישראלי טוב, חשבתי שיהיה בסדר. סמכתי על עצמי לגמרי. איך לומר את זה בלשון המעטה? יצאתי אידיוט.

"אחרי שסיימתי את המצגת, שממילא דיקלמתי, עברנו לשלב השאלות. לראשונה עוד הגבתי באינטליגנציה מינימלית, את השנייה כבר התקשיתי להבין, ובשלישית רציתי רק להתחפר מתחת ללפ-טופ ולהיעלם מהחדר לתמיד.

"פתאום התברר לי שהשפה העסקית היא לא שפת הרחוב, שפת הספרות, או השפה של הסרטים שאני כל כך גאה לראות בלי תרגום. היו שם כל כך הרבה משפטים שפשוט לא הבנתי! המשקיעים, שהיו חביבים במיוחד, קלטו את הפניקה וניסו להרגיע, אבל זה לגמרי לא עזר.

"כעסתי על עצמי נורא. כעסתי שכשהציעו לי לקחת כמה שיעורים לפני שיצאתי, הגבתי בזלזול. כעסתי על הביטחון המופרז, על היהירות המטופשת, על זה ששוב הבהרתי לעצמי את ההבדל בין "יודע באמת", לבין "חושב שיודע".

"את ההשקעה לא קיבלתי, ולא רק בגלל שפתי הדלה, אבל הפדיחה הנוראית הזו לימדה אותי להתכונן. מאז אני מייעץ לכל תרנגול היי-טק צעיר - שב ולמד. זה יעלה כסף וזמן יקר ולפעמים תגחך מול ה"חומר", אבל כשתדבר בשפתם, כשתשתמש במושגים הנכונים, כשתבין ולא תיבהל מצירוף מילים לא מוכר - הכל יהיה קל יותר. אין רע מן הרושם שמותיר אחריו איש עסקים עילג".

-הביאה לדפוס: טלי חרותי-סובר

כל הזכויות שמורות ,"הארץ" ©

העתיד שלך מתחיל כאן!

השאר פרטים לקביעת פגישת ייעוץ חינם